Hakan Günday’ın Alametifarikası Olan 7 Cümlesi


NE YAZACAĞIMI ÖĞRENMEK İÇİN YAZIYORUM


Üzerinde bu denli hesap yapılmaya başlanmışsa, yazmak da yaşamak da sinir bozucu. Bir sonraki saat içinde ne yapacağımı bilmediğim için böylesi bir mesleği yapıyorum. Ve Harry Mulisch’in de dediği gibi, ne yazacağımı öğrenmek için yazıyorum.
KİTAP BULMAK MARKETTE PEYNİR BULMAK GİBİ
 
Kitapçı reyonlarındaki levhaların hiçbiri bana bir şey ifade etmiyor. Kitap türleri, müşterinin markette peynir bulmasını kolaylaştırmaya benzer bir yöntemin sonucu olduğu için benimle bir ilgileri yok. Yer altı, tek bir kitaptan ibaret olan bir edebiyattır:  Yeraltından Notlar . Bu edebiyata sığmaya çalışan diğer kitaplarsa, birkaç nesil sonra satış grafikleri yükseldiği takdirde Kişisel Gelişim raflarına konabilirler.
YAZMAK HİÇBİR SEMPTOMU OLMAYAN BİR HASTALIK
 
Şartlandığım tek şey, “Günde şu kadar okumalıyım,” konusudur. Yazmaksa, önceden hiçbir semptomu olmayan bir hastalık gibidir. Gelir, gider. Ne oldu bana, dersiniz. Önünüzde bir kitap duruyordur.
DOĞUM VE ÖLÜM TARİHİM
 
Hakkımda bir şey bilinecekse doğum ve ölüm tarihim yeterlidir. Çünkü aradaki tire kadarım.
SOSYAL MEDYADA NEDEN YOK?
Eskiden de, tanımadığım insanlarla anlık düşüncelerimi paylaşmak için gazeteye her gün ilan vermezdim. Sırf artık ilan vermek bedava oldu diye de bunu yapmaya gerek duymuyorum, hepsi bu.
EVLADIM BENİM DE OKUYABİLECEĞİM ŞEYLER YAZ
 
Malum tam bir meslek seçilmesi gereken bir zamanda yazarlığa başladım. ‘Ben okulu bırakıyorum’ dediğim bir dönemdi . (…)Sadece annem, arada bir der ki “Evladım benim de okuyabileceğim şeyler yaz!”. “Benim de okuyabileceğim şeyler yaz ki atlaya atlaya gitmeyeyim kitabını…”
UMUT KEYİF VERİCİ BİR MADDE VE BEN KULLANMIYORUM
Aslında umudun varlık nedeni, mevcut durumdan hoşnutsuzluktur. Dolayısıyla, anlattığım hikayelerde, beni ilendirmeyen şey, umutla bakmaktan çok, bir kavram olarak umudun kendisi. Esas ilgilenmem gereken noktanın, umudu ortaya çıkaran ve çözülmesi için yarının beklendiği o sorunun kendisi olduğunu düşünüyorum. O sorun, her neyse, onunla ilgili hikayeler anlatmaya çalışıyorum. Dolayısıyla genel olarak bu durumun, ne Türkiye’ye ne de dünyaya ait hissetmemekle ilgisi var. Sonuçta, umut dediğiniz şey, gerçeğe katlanmanızı sağlayan keyif verici bir madde ve ben kullanmıyorum.
Kaynak: Hürriyet Kelebek

0 yorum to “Hakan Günday’ın Alametifarikası Olan 7 Cümlesi”

Yorum Gönder